Så hjälper Mina sidor ditt företag
Se fakturan innan den kommer, följ förbrukningen över tid och håll koll på när avtalen löper ut. På Mina sidor finns mycket av det underlag ditt företag behöver – redo när du behöver det.
Se fakturan innan den kommer, följ förbrukningen över tid och håll koll på när avtalen löper ut. På Mina sidor finns mycket av det underlag ditt företag behöver – redo när du behöver det.
För företag finns mycket att vinna på att ha rätt information nära till hands. Förbrukning, kostnader, fakturor och avtal är sådant som behöver följas upp löpande – och mycket av underlaget finns redan samlat på Mina sidor.
– För företag handlar det mycket om att få koll på förbrukningar och kostnader och ha informationen samlad på ett ställe. Framför allt större företag behöver kunna följa utvecklingen och använda underlaget i sin egen uppföljning, säger Anders Berglund, Key Account Manager på Eskilstuna Energi och Miljö.
Statistik och historik är en av de stora nyttorna för företag som använder Mina sidor. Där går det att följa förbrukningen bakåt i tiden och se hur den utvecklas.
För fastighetsbolag och större industriföretag kan informationen vara särskilt värdefull. En ökad förbrukning kan vara helt naturlig om verksamheten samtidigt har vuxit. Men om förbrukningen stiger utan att produktionen gör det finns det anledning att titta närmare på varför.
– Det här följer många företag väldigt noggrant. Ökar förbrukningen samtidigt som man producerar mer är det en sak. Gör den inte det kan det finnas något att agera på, säger Anders.
Statistik och historik kan laddas ner och användas vidare i företagets egna system. Det gör det enklare att jämföra perioder, analysera utvecklingen och använda informationen i den egna uppföljningen.
För verksamheter med många fastigheter, anläggningar eller stor förbrukning kan det handla om stora mängder information. I stället för att be någon annan ta fram underlaget finns det tillgängligt att hämta när det behövs.
”På Mina sidor har du mycket av företagets viktigaste information samlad på ett ställe och kan använda den när det passar verksamheten – oavsett om du vill följa förbrukningen, kontrollera ett avtal eller hämta underlag till nästa uppföljning.”
– Anders Berglund, Key Account Manager
Kommande fakturor blir tillgängliga relativt tidigt på Mina sidor. Det innebär att företaget kan hämta dem och påbörja sin egen hantering innan fakturan har skickats ut. Det ger företaget möjlighet att komma i gång med sin egen hantering tidigare, i stället för att behöva vänta på att fakturan skickas ut.
– Företagen kan gå in och hämta ut fakturorna tidigare och lägga in dem för bearbetning. Det är något många uppskattar, säger Anders.
På Mina sidor finns också företagets avtal samlade. Där går det att se vilka avtal verksamheten har och när de löper ut. Tillsammans med dokument, fakturor, förbrukning och historik ger det en samlad bild – utan att informationen behöver letas fram på flera olika håll.
För näringsidkare är Mina sidor betydligt mer än ett ställe att hitta en gammal faktura. Anders lyfter framför allt statistik och historik, förbrukningsdata, avtal, dokument och fakturor som funktioner företag har nytta av.
En viktig skillnad mot exempelvis appen är möjligheten att arbeta vidare med mer omfattande underlag.
– Jag brukar visa kunderna var informationen finns och hur de laddar ner den. Mycket av det de behöver kan de sedan ta fram själva när de behöver det, säger Anders.
Den kanske största vinsten är enkel: du behöver inte börja med att mejla, ringa eller vänta på att någon annan ska ta fram information som redan finns tillgänglig.
– På Mina sidor har du mycket av företagets viktigaste information samlad på ett ställe och kan använda den när det passar verksamheten – oavsett om du vill följa förbrukningen, kontrollera ett avtal eller hämta underlag till nästa uppföljning.
Så nästa gång du behöver få koll på en faktura, förbrukningen eller ett avtal – börja på Mina sidor. Det du söker kan redan finnas där.